DIETA BEZGLUTENOWA, CZYLI JAK ŻYĆ Z CELIAKIĄ

Celiakia to choroba, która utrzymuje się całe życie. Jest to choroba immunologiczna, która ma podłoże genetyczne. Jej cechą charakterystyczną jest przede wszystkim nietolerancja glutenu. Jedyną metodą, która w przypadku celiakii przynosi określone efekty jest stosowanie przez całe życie bardzo ścisłej diety, która nie może zawierać glutenu. Na szczęście dzisiaj świadomość na temat nietolerancji glutenu oraz jego obecności w poszczególnych produktach spożywczych wzrasta z roku na rok. Lista produktów, które są niedozwolone staje się natomiast coraz mniejsza. Poniżej podpowiadamy na czym polega celiakia oraz w jaki sposób i gdzie można kupić produkty pozbawione glutenu.

Czym jest celiakia?

Jest to schorzenie układu trawiennego, którego cechą charakterystyczną jest nieustępująca nietolerancja glutenu, czyli białka zapasowego, które znajduje się w zbożach. Chodzi więc o pszenicę, żyto oraz jęczmień.

Jakie są objawy celiakii?

Gluten, który w przypadku osób z nietolerancją glutenu działa toksycznie, prowadzi do zaniku kosmków w jelicie cienkim. Są to maleńkie wypustki, które zwiększają powierzchnię jelita. W efekcie pojawia się upośledzenie wchłaniania składników odżywczych, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się rozmaitych objawów klinicznych. Gluten u osób z jego nietolerancją może wywoływać: -biegunkę; -ból brzucha; -silne wzdęcia.

Do tego pojawić może się anemia, utrata masy ciała. W przypadku dzieci dojść może do bardzo poważnych problemów rozwojowych. Jeśli celiakia nie zostanie rozpoznana, mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne. Zalicza się do nich między innymi osteoporozę, która ma związek z niedoborem wapnia oraz niedokrwistość, która jest wynikiem zbyt małej ilości żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Osoby z nietolerancją glutenu, które nie przestrzegają diety, muszą liczyć się ze zwiększonym ryzykiem śmierci na skutek poważnych chorób serca oraz nowotworów. Takie doniesienia można było wyczytać na łamach „Journal of the American Medical Association”. Mity dotyczące celiakii Jeszcze nie tak dawno uważano, że celiakia atakuje wyłącznie małe dzieci.

Dzisiaj wiemy już, że choroba może pojawić się niezależnie od wieku. Zdecydowanie najczęściej rozpoznaje się ją obecnie u osób między 30. a 50. rokiem życia. Coraz częstsze są również przypadku rozpoznania celiakii u osób, które mają za sobą już 60. urodziny. Przyjmuje się, że w naszym kraju z celiakią boryka się blisko 380 tysięcy ludzi, a liczba ta nieustannie się powiększa. Z pewnością tendencja ta będzie utrzymywała się nadal.

Kategorie: Ekspert radzi,

Autor

Paweł

Redakcja babielato.opole.pl